top of page

Każdy przepis ma odnośnik PDF na dole strony. Kliknij i możesz go sobie skopiować, wydrukować, albo jakieś jeszcze inne ...wać, wedle potrzeby i kaprysu do prywatnego użytku. Nie wyrażam jednak zgody na publikację  moich przepisów, bez podania źródła ich pochodzenia, pod odpowiedzialnością karną.

Doskonały zakwas z buraków ćwikłowych

 

Składniki:

  • 1,5 kg czerwonych buraków ćwikłowych

  • 4 litry przegotowanej ciepłej wody

  • 4 płaskie łyżki soli

  • 1 cała główka czosnku najlepiej z ekologicznej uprawy

  • 5-6 listków laurowych

  • 10 ziaren pieprzu

  • 10 ziaren ziela angielskiego

 

Wykonanie:

Na zrobienie zakwasu musimy przeznaczyć od 6 do 9 dni.

Najlepiej wybierać buraki świeże, twarde i z ekologicznych upraw, a jeśli ze zwykłej to należy usunąć z nich wszelkie chemiczne pozostałości. W tym celu buraki po umyciu szczoteczką, płuczemy przez ok. 5 min. w kwaśnym roztworze, co osuwa E. Coli, Listerię, Salmonellę itd. Na 1 litr wody dodaj ok. pół szklanki 10% octu albo 3 łyżki kwasku cytrynowego. Następnie wypłukaj je przez ok 5 min. w wodzie o odczynie zasadowym co uwolni buraki z pestycydów. Na 1 litr wody dodaj 2 łyżki sody kuchennej. Pamiętaj zachować podaną kolejność. Ten prosty sposób możesz zastosować do wszelkich warzyw i owoców. Bardzo przydatny przy małych dzieciach.

Tak przygotowane buraki opłukaj w bieżącej wodzie, a następnie obierz ze skórki.

Zakwas najlepiej jest zrobić w dużym naczyniu ok. 5l. Może to być duży szklany słój lub typowy gliniany garnek zwany kamionką. Ja używam słoja 5-cio litrowego.

Naczynie należy koniecznie wyparzyć w gorącej wodzie, co w połączeniu z kąpielami kwaśno-zasadowymi, zapobiega tworzeniu się pleśni. Jeżeli takowa zacznie się tworzyć, wylej wszystko, bo pleśń jest bardzo szkodliwa dla organizmu. Jeśli zrobisz starannie wg mojego opisu, nie powinno dojść do pleśni. Ja jeszcze takiego przypadku nie miałem.

Kiedy masz wszystko przygotowane, pokrój buraki w dużą kostkę, lub plastry.

Pokrojone buraki włóż do naczynia, dodaj przyprawy i rozgnieciony czosnek.
Zalej całość przegotowaną ciepłą, posoloną wodą.

Naczynie przykryj gazą, lub cienką szmatką, tak żeby zakwas miał możliwość swobodnego „oddychania”. Postaw naczynie w ciepłym miejscu i przynajmniej 1raz dziennie pomieszaj. Już na drugi dzień zakwas zaczyna pracować. Zacznie się tworzyć coraz więcej piany, która następnie zniknie.

Ja zlewam mój zakwas do butelek w 7-8 dniu. Zakwas powinien być klarowny i rubinowoczerwony. W dobrze zamkniętych butelkach w lodówce można go przechowywać nawet miesiąc czasu.

Bardzo dobrze jest pić zakwas 1 szklankę dziennie. Jest dobry przy anemii, zgadze, zaparciach, depresji, nadciśnieniu; zapobiega zakrzepom krwi, przeciwdziała rozwojowi bakterii, wspomaga pracę wątroby i nerek. Czerwone buraki są prawdziwą skarbnicą witamin, minerałów i błonnika pokarmowego. Zawierają witaminę A, C, B1, a także sole mineralne: potas, wapń, magnez, żelazo, mangan, kobalt i rzadkie pierwiastki śladowe: lit, stront, rubid. Kobalt jest minerałem niezbędnym w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Dlatego sok z czerwonych buraków jest zalecany w leczeniu niedokrwistości i anemii. Buraki zawierają też bardzo dużo kwasu foliowego bardzo potrzebnego kobietom w okresie ciąży. Tak zrobiony zakwas jest doskonałym dodatkiem do barszczu Wigilijnego.

Proszę zauważyć, że do kwaszenia nie używam chleba razowego. Robię tak celowo, żeby możliwie do minimum ograniczyć możliwość tworzenia się pleśni.

 

Smacznego!

  Masz jakieś uwagi, spostrzeżenia lub pytania, to proszę napisz do mnie

bottom of page