Każdy przepis ma odnośnik PDF na dole strony. Kliknij i możesz go sobie skopiować, wydrukować, albo jakieś jeszcze inne ...wać, wedle potrzeby i kaprysu do prywatnego użytku. Nie wyrażam jednak zgody na publikację moich przepisów, bez podania źródła ich pochodzenia, pod odpowiedzialnością karną.
Buraki ćwikłowe w kąpieli zasadowej
Porady kulinarne
-
buraki, jak i inne jarzyny i owoce, po umyciu szczoteczką, płuczemy przez ok. 5 min. w kwaśnym roztworze, co osuwa E. Coli, Listerię, Salmonellę itd. Na 1 litr wody dodaj ok. pół szklanki 10% octu albo 3 łyżki kwasku cytrynowego. Następnie wypłukaj je przez ok 5 min. w wodzie o odczynie zasadowym co uwolni buraki z pestycydów. Na 1 litr wody dodaj 2 łyżki sody kuchennej. Pamiętaj zachować podaną kolejność. To bardzo przydatny sposób przy małych dzieciach.
-
w celu zapobieżenia pryskania tłuszczu w czasie pieczenia np. ryby, przed smażeniem posmaruj patelnię octem.
-
w celu obrania skórki z pomidora, włóż pomidora do wrzątku, z naciętą skórką, na 10-20 sekund. Następnie wrzuć je na chwilę do kąpieli w zimnej wodzie. Teraz możesz je bardzo łatwo obrać ze skórki. Tak samo możesz obrać paprykę.
-
nie płukaj makaronu, ryżu, czy kaszy, po ugotowaniu. Wypłukane, tracą ważne wartości odżywcze, jak i kleistość, co powoduje, że polane sosem, nie zatrzyma go, co też mało apetycznie wygląda. Pamiętaj proszę, że każdy posiłek powinien być przyjemnością, a nie obowiązkiem. Ładnie podana strawa, o wiele lepiej smakuje. Powodem jest to, że zawsze oczy „jedzą” jako pierwsze. Jeżeli posiłek jest atrakcyjnie podany, to ochota na jego skonsumowanie wzrasta.
-
Aby prawidłowo ugotować wodę na kawę, czy herbatę, nie dopuszczaj do jej mocnego wrzenia. Przerwij proces gotowania, kiedy tylko zaczną unosić się pierwsze bąbelki. Dalsze gotowanie, jest nie wskazane, gdyż pozbawia ją wartości odżywczych, minerałów i tlenu. Po zalaniu prawidłowo zaparzoną wodą, na kawie utworzy się piana. Tak ma być, to tlen. Raz ugotowanej wody nie należy też gotować ponownie.
-
akusys napisał: "sposob gotowania ryzu 'na sypko' nauczyl mnie pewien mongoł, na dno suchego garnka nalac 2-3 krople oliwy, rozgrzac na ogniu, wsypac ryz i chwile podgrzewac mieszajac tak by wszystkie ziarna pokryly sie tłuszczem, nastepnie uzupelnic woda do 2x objetosci ryzu i gotowac na malym ogniu pod przykryciem, nie mieszajac. nawet slabej jakosci ryz nie bedzie sie sklejac."
Według mnie, to za duża ilość wody. Z moich doświadczeń wynika, że na
1porcję ryżu, wystarcza 1 1/4 płynu, czyli na szklankę ryżu, wlewam 1i1/4
szklanki płynu (w zależności od potrzeb, woda, woda z dodatkiem Wegety i łyżki masła, lub rosół).
Masz jakieś uwagi, spostrzeżenia lub pytania, to proszę napisz do mnie